KÜRSUN SU NEDİR ?

Tuzla Kaplıcaları’nın kaynak suyu, kayaların derinliklerinden gelir.
Yüzyıllardır içme kürü olarak da kullanılan bu sular, bin yıldan fazladır, kayaların arasındaki karstik boşluklardan sızarak, değerli minerallerle yeryüzüne çıkar. Bunlar arasında insan beslenme fizyolojisinde rol oynayan ve sağlığa olumlu etkileri olan kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve florür gibi elementler, karbondioksit gibi gazlar ve bikarbonat, sülfat gibi moleküller vardır.
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de bahsettiği İstanbul’un tek termal kaynak noktası olan Tuzla İçmeler’in şifa gücü İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan testlerle de tescillidir.
Tarihi Tuzla İçmeleri ‘nin şifalı zengin mineralli suları Köksu Maden Suları San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından KÜRSUN markası ile Tuzla İçmelerinin kaynağında kurulmuş olan tesisimizde 10 litrelik özel musluklu ambalajlarda (Bag in Box) kutulanarak Türkiye’nin her köşesine ulaştırılmaktadır.

SULARDAKİ MİNERALLerin sağlık açısından önemi

KALSİYUM

Osteoporozun önlenmesinde, güçlü kemik yapısının oluşmasında kan pıhtılaşması ve sinir uyarılarının iletilmesinde rol oynar.

MAGNEZYUM

Kas ve sinir yorgunluğunun önlenmesinde etkilidir. Sağlıklı kalp fonksiyonları için gereklidir.

SODYUM

Su ve elektrolit dengesi, asit baz dengesi ve uyarı iletiminde rol oynar, sindirime yardımcıdır.

POTASYUM

Hücre metabolizmasında ve vücutta su dengesinde görev yapar.

FLORÜR

Diş çürüklerinin önlenmesinde etkilidir, sağlıklı kemik ve dişler için gereklidir.

BİKARBONAT

Sindirimde özellikle mide fonksiyonlarını destekler, hem midede hem kanda asit-baz dengesinde rol oynar.

İYOT

İyot troid bezinin sağlıklı çalışması için gereklidir. Eksikliğinde torid bezinin büyümesi (Guatr) görülür. Klor, su ve elektrolit dengesi ve sindirimde sodyum ile birlikte görev üstlenir.

SÜLFAT

Sindirim daha çok akciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını destekler ve kalın bağırsakların uyarılmasını sağlar