Kürsun Suyumuzdaki Klorürün İnsan Sağlığına Etkileri

200 mg/L üzerinde  klorür içeren doğal mineralli sular, klorürce zengin doğal mineralli sulardır. .(Doğal mineralli sular hakkında yönetmelik (Resmi Gazete Tarihi: 01.12.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25657) (AB,80 /777/EEC)

Klorürün Faydaları

Yaşam için küçük miktar klorür zorunludur, sindirim sisteminden değişmeden geçip, idrarın bir kısmını oluşturur. Klorür sodyum ile hücresel sıvıda bulunur ve vücut ağırlığının yaklaşık %0.15’ini oluşturur. Sodyum ve potasyumla birlikte klorür tüm vücut sıvılarının pH’sının uygun dağılımını ve sağlıklı sinir ve kas fonksiyonunu sağlar. Bağımsız olarak klorür, sindirim ve atık yok etmeye katkıda bulunur. Klorür besinleri sindirmede en önemli sıvılardan olan hidroklorik asidin ana bileşenidir.

Klorür Eksikliği

Azlığı aşırı terleme, kusma veya ishalden oluşabilir. Düşük klorür seviyesi vücut sıvılarının bazikleşmesi, dehidrasyon ve idrarda potasyum azlığına neden olur. Sofra tuzunun bileşiminde klor bulunduğu için sağlıklı bireylerde klor yetersizliğine pek rastlanmaz. Klor ve sodyum yetersizlikleri birlikte görüldüğü için yetersizlik belirtileri de benzerdir. Klorür şu yiyecekler ve içeceklerde bulunur: sofra tuzu, maden suları, kereviz, marul, zeytin, çavdar, deniz suyu, deniz otu, domates…

KÜRSUN İÇERDİĞİ ZENGİN KLORÜR ( 2263,4 mg/L ) MİKTARI İLE TUZ KISITLAMASI (HİPERTANSİYON) OLAN KİŞİLERDE KONTROLLÜ OLARAK İÇİLMELİDİR.