Kalp ve damar hastalıkları

Magnezyumun kalp ve damar üzerindeki olumlu etkileri tüm bilimsel kaynaklarda anlatılmaktadır.

Kürsun suyumuzda da magnezyumun bol miktarda mevcut olması kan yağlarındaki çözülüm ve atılımın yanı sıra kandaki pıhtılaşmayı çözücü olması literatür kaynak bilimsel yayınlardandır.

Sıcak mineralli suların tansiyonu normal seviyeye getirme özellikleri vardır. Özellikle damar sertliğine bağlı tansiyon problemlerinde kaplıcalar çok iyi netice vermekte, dokuların solunumunu arttırarak damarları genişletmektedirler. Böyle kan dolaşımı normal seviyeye gelmektedir.

  • Suyumuzun zengin magnezyum (154,4 mg/L ) içeriği ile, magnezyum eksikliğinin risk faktörü kabul edilen iskemik kalp hastalığı (koroner damarlardaki daralma sonucu kalbin yeterli kan alamaması) ve ani kardiyak ölüm  (kalp durmasına bağlı ölüm) gibi hastalık ve durumlardan korunmada etkilidir.
  • Suyumuzun günde 1.5 litre içilmesi, günlük ortalama 350 mg olan magnezyum ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılayacaktır.

Ortalama 21 günlük kür tavsiye edilir. Yemeklerden önce 20 – 30 dakika önce başlayarak ve yatmadan önce oda sıcaklığındaki ( 20-24 OC ) 300 – 400 mililitre su yudum yudum içilmelidir. Günde toplam 1.5 litreye kadar su içilmelidir.